V minulom článku sme si povedali, niečo o tom, ako presvedčiť mačku, že prepravka nie je až taká zlá. Dnes si povieme, ktoré prepravky sú dobré a ktoré sú lepšie a aj o tom ako spríjemniť mačke cestu v prepravke.

Na čo dávať pozor?
Každý asi vie, že prepravka by mala byť dostatočne veľká, aby sa tam mačka v dospelosti bez problémov vošla. Na čo iné však ešte dávať pozor?
Rozoberateľnosť
Prepravka by sa mala dať ľahko rozobrať. Doma túto jej vlastnosť až tak nevyužijete, ale na veterine z nej oveľa ľahšie mačku dostanete. Alebo z nej mačku ani dostávať nemusíte. Ak otvoríte vrchný kryt, mačku je možné vyšetriť aj bez toho aby vyšla zo svojho „úkrytu“ (takéto vyšetrovanie sa považuje za veľmi „cat friendly„). Ďalej sa zamerajte na jednoduchosť rozloženia a počet dielikov. Niektoré „patenty“ skutočne „stoja za to“ a problém nastane, ak sa niektorý z nich stratí. Ideálny stav je prepravka zložená z dna, vrchnáku a dvierok. Nič viac.

Umývateľnosť
Cestou v prepravke sa môže kedykoľvek stať „nehoda“. Aj mačka zvyknutá na cestovanie sa môže povracať, alebo už proste nevydrží a vykoná niektorú z potrieb. Preto by prepravka mala byť ľahko umývateľná, ideálne aj za sťažených podmienok.
Ľahkosť a pevnosť
Uvedomte si, že prepravka spolu s mačkou už niečo vážia a preto vyberajte ľahšie materiály. Zároveň však nešetrite na pevnosti. Presne tie malé úchytky po bokoch sa nie len rady strácajú, ale aj lámu.

Môj názor
Niekto bude určite namietať, ale môj názor je, že absolútne nepraktické sú dva typy prepraviek: prútené koše, tzv. kukane a lacné prepravky s miliónom súčiastok Prútené koše sú krásne a verím, že sa v nich mačky cítia doma pohodlne. Na cestovanie kľudne, na veterinu nie. Prútená prepravka má priveľa miest kde sa mačka zachytí a dostať ju von je skoro nemožné. Takto ju zbytočne naštveme ešte ani nezačalo vyšetrenie. Naopak prepravky s veľkým množstvom úchytiek sa zas veľmi dlho rozoberajú, a ešte dlhšie skladajú. Zbytočne sa tak predlžuje stres z veteriny.
Ako spríjemniť mačke cestu?
Bohužiaľ, len málo mačiek ešte nemá vytvorené zlé spomienky na dobu strávenú v prepravke a tak sa v nej boja. Hlasné zvuky, neznáme miesta a natriasanie tomu vôbec nepomáhajú. Ak sa vaša mačička v prepravke bojí, skúste prepravku na cestu prekryť dekou. Tá tlmí zvuky, cudzie pachy aj blikajúce svetlo. Mačka sa tak cíti viac ukrytá pred svetom. Do prepravky dajte jej deku, aby cítila svoj pach a cítila sa lepšie. Môžete tiež použiť Feliway sprej na cesty alebo jej tam nasypať trochu valeriány, ktorá má upokojujúce účinky. Ak sa chystáte na veterinárne ošetrenie, zvoľte kliniku, kde sa môžete objednať na konkrétny termín. Nemusíte tak čakať v preplnenej čakárni, čo mačky stresuje. Úplne ideálny stav je klinka s oddeleným vstupom a čakárňou pre mačacích pacientov. Alebo čisto mačacia klinika

Nezabudnite, že aj keď sa mačka prepravky bojí a nechce do nej ísť, cesta v nej je pre ňu vždy menšie zlo, ako cesta len v náručí.