Preskočiť na obsah
Home » Blog » Ako zoznámiť mačky

Ako zoznámiť mačky

Dnes si posvietime na tému, pri ktorej sa často dopúšťajú chýb aj skúsení chovatelia, a to ako zoznámiť mačky.

Dáme ich spolu, oni si to vyjasnia

Jeden z najčastejších omylov je myslieť si, že mačky sa raz pobijú, ujasnia si pozíciu v hierarchii skupiny a potom bude pokoj. Naopak, každý nepriateľský stret zakorení zlú skúsenosť v hlave mačky. Preto je lepšie postupovať pomaly a zabrániť tak stretom končiacim bitkou. 

Pripravte starousadlíka na nový prírastok

Ak plánujete adopciu, alebo kúpu novej mačičky a je to aspoň trochu možné, dohodnite si návštevu vášho nového miláčika a doneste mu deku, na ktorej spáva vaša mačka. Naopak, niečo nového doneste aj domov. Veľmi dobré je obtrieť líca mačky (tam sú pachové žľazy) handričkou a tú priniesť druhej mačke a naopak. Takto pripravíte mačky na existenciu druhej mačky bez toho, aby sa videli.

Počuť, cítiť, ale nevidieť

Nového mačiaka ste si doniesli. Nepúšťajte ho hneď k druhej mačke/medzi mačky. Aj zo zdravotného hľadiska je lepšie, ak je nová mačička (akéhokoľvek ušľachtilého pôvodu) najskôr cca dva týždne v karanténe. Vyhraďte jednu miestnosť, kde bude mať všetko čo potrebuje.

Pre nováčika je veľká životná zmena už len to, že sa presťahoval. Dajte mu čas, aby sa udomácnil. Nezľaknite sa ak sa prvé dni bude len schovávať a misku s jedlom aj záchod bude navštevovať len v noci. Je to normálne, doprajte mu čas. Keď sa bude cítiť bezpečne vo “svojej” izbe, postupne ho nechajte, aby si preskúmal svoj nový domov. Samozrejme zatiaľ zatvorte starousadlíkov nikde inde, aby nedošlo k stretu. Nová mačka potrebuje objaviť bezpečné miesta a únikové cesty v prípade pocitu nebezpečenstva. Medzitým sa uistite, že všetky mačky majú naplnené svoje potreby na mačkastický domov.

Toto obdobie by malo trvať cca dva týždne, ale veľmi to závisí na povahe mačky. Domáca mačka/mačky si zatiaľ budú zvykať na nový pach, nové zvuky a ani ony sa nebudú cítiť ohrozené, pretože cudzinca stále neuvidia. Venujte sa všetkým mačkám, hladkajte ich a prenášajte na svojich rukách ich pachy medzi sebou.  

Zoznamovanie cez pachy:

Na úvod je vhodné mačky zoznamovať cez pachy. Najjednoduchšie to urobíte tak, že na obľúbené miesta odpočinku oboch mačiek prihodíte ešte jednu čistú deku naviac. Túto deku po dvoch dňoch používania položíte do izby druhej mačky. Pozor, nie priamo do pelechu, len niekde na zem. Sledujte ako sa mačka v prítomnosti deky tvári. Ak si ju nevšíma, pochválte toto správanie. Pokiaľ ju ide zo záujmom skúmať (zvedavý výraz tváre, chvost hore) takisto ju pochváľte a odmeňte. Správanie ako syčanie, naježenie, prehnutý chrbát, vrčanie, olizovanie sa, znamená, že čas ešte zďaleka nenastal a budete sa musieť vyzbrojiť trpezlivosťou. Tieto deky následne mente medzi mačkami každý deň. 

Trochu teórie:

Mačky z rovnakej sociálnej skupiny, majú svoj spoločný pach. Ten získavajú tým, že spia na rovnakých miestach, olizujú sa a obtierajú sa jedna o druhú. “Cudzie” mačky tento pach, samozrejme, nemajú. Preto, pri zoznamovaní mačiek, je našim cieľom tento pach vytvoriť. Píšem pachy, ale v skutočnosti ide o feromóny – dôležitý komunikačný prostriedok mačiek. Uvoľňujú sa hlavne z miest na hlave, ale aj na labkách a na báze chvosta. 

feromónové žľazy na tvári

Ak na deku žiadna mačka nevrčí, ale ide ju aktívne skúmať, prípadne si ju nevšíma, môžeme sa pokúsiť preniesť pachy aj priamo na mačky. Vhodné je hladkať mačky v miestach kde sa feromóny uvoľňujú. To sú miesta na lícach, pred ušami a na brade. Následne ísť hladkať druhú mačku. Pre väčší prenos môžete použiť bavlnené rukavice, alebo bavlnenú handričku. Túto fázu nie je vhodné začínať, ak by akákoľvek mačka reagovala agresívne na pachy na deke. Pachy na rukách by mohli byť spúšťačom obranného – agresívneho- správania voči vám. 

Začnite s rutinou

Mačky milujú rutinu. Jedlo na tom istom mieste, v tom istom čase. Ideálne je kŕmiť 5 až 6x denne menšie množstvá.  Hra s paničkou dva až trikrát denne, tiež v tom istom čase. Počas úvodných týždňov zaveďte rutinu aj u vás.  

V tomto období odporúčam pridať do zásuvky feromónový odparovač Feliway friends.

Akonáhle sú všetky zúčastnené mačky spokojné a nevykazujú známky stresu, postúpte ďalej v procese zoznamovania.

mačky objavujú nové prostredie pomocov pachov

Pozitívna asociácia

Pozitívna asociácia, alebo spojenie si príjemných vecí, je dôležitý krok pri zoznamovaní mačiek. Znamená to, že si mačka vytvorí spojenie medzi niečim príjemným, ako pamlskok, alebo hra a druhou mačkou. Začnite teda misku s kŕmením aj hry približovať čoraz bližšie k dverám oddeľujúcim mačky. Ak sa mačka nechce k miske priblížiť, nervózne pozerá po okolí, namiesto toho aby jedla, dajte misku znovu o niečo ďalej od dverí. Takisto hranie by malo prebiehať čo najbližšie pri dverách.

Očný kontakt

V ďalšej fáze by malo dochádzať k postupnému vizualnemu kontaktu. Tu je dôležitá príprava. Ak je to len trochu možné, skúste prispôsobiť dvere oddeľujúce mačky, tak aby na seba mohli vidieť, ale nemohli sa k sebe dostať. V miestnosti s novou mačkou, aj za dverami s “domácimi” mačkami, by mal byť niekto pripravený s obľúbenými pamlskami alebo hračkami po ruke.

Takéto stretnutia môžu byť zo začiatku veľmi krátke, naozaj len pár minút. Našim cieľom je “nezáujem” o druhú mačku, čo aj odmeňujeme pamlskom alebo hrou.  Ak by sa situácia išla vyhrotiť, skúste odviesť pozornosť oboch mačiek na pamlsok, alebo hračku, Cieľom však je, aby k tomu nedošlo a kontat sa prerušil ešte kým sú obe mačky v pohode. Takéto krátke stretnutia je možné robiť niekoľkokrát za deň a postupne ich predlžovať.  Nesnažte sa, aby mačky išli jedna k druhej, práve naopak.Snažte sa ich upútať hrou alebo pamlskami. Pozitívny kontakt (chvostík hore, zvedavý výraz) však umožnite. 

Ignorovanie prítomnosti druhej mačky je dobré znamenie. Nemajte strach, týto vrcholoví predátori veľmi dobre vedieť, že je tam iná mačka. Ak sú však ochotní tento fakt ignorovať a ďalej sa venovať hre alebo pamlsku, znamená to, že druhú mačku neberú ako hrozbu. 

Ak cítite nejaké napätie – obzeranie sa za druhou mačkou, nezáujem o pamlsky alebo hru, naježenie srsti, prikrčenie, je načase stretnutie ukončiť. Skúste ešte raz odviesť mačkinu pozornosť na niečo pozitívne a následne zamedzte vizuálnemu kontaktu. Ideálne je použitie nejakého závesu, aby ste nemuseli ani jednu mačku brať na ruky a odnášať ju preč. “Naštartovaná” mačka si svoje emócie niekde potrebuje vybiť a celkom dobre to môžu byť Vaše ruky. 

snažte sa upútať mačkinu pozornosť hračkou

Všetci spolu

Tak a prichádza bod, na ktorý sa tešíte už dlhú dobu. Vypustiť mačky k sebe. Ešte raz sa uistite, že ani pri očnom kontakte sa žiadna z mačiek nespráva agresívne, nebojí sa ísť do prítomnosti druhej mačky, nesyčí na ňu a nie je pri nej naježená. Dobre, mačky môžte pod dohľadom vypustiť. Nechajte ich predtým trochu o hlade a pripravte si mňamky na odpútanie pozornosti. Akonáhle zacítite napätie, odveďte ich pozornosť hračkou alebo dobrým jedlom. Mačky zo začiatku nenechávajte osamote bez dozoru a vždy zakročte skôr, ako dôjde k nejakému problému.

Pomaly ďalej zájdeš

Áno, je to dlhý a komplikovaný proces. Áno, mnohí z vás budú namietať, že to zvládli aj bez toho a ich mačky sú v pohode. Týmto ľudom chcem poblahoželať, že mali toľko šťastia. Oveľa častejšie sú nezhody medzi mačkami, ktoré trvajú dlhé roky, bez toho aby si to majiteľ vôbec všimol. Takže, ako hovorí príslovie, trpezlivosť ruže prináša. Venujte tomu čas a ono sa vám to vráti v podobe pohodových mačiek.

Na záver by som chcela osloviť všetkých, ktorí uvažujú nad novou mačičkou s prosbou: nekupujte, adoptujte. Útulky praskajú vo švíkoch a mnoho mačičiek je vyhodených na ulicu. Mačičky, ktoré čakajú na čakajú na milujúcu rodinu nájdete na www.mackysos.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *